Νίκες για Παναργειακό και Καλαμάτα στα ντέρμπι της Πελοποννήσου στην Super League 2

Intime

Ο Παναργειακός και η Καλαμάτα ξεχώρισαν με τις νίκες τους στα ντέρμπι της Πελοποννήσου, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του Β Ομίλου της Super League 2. Η Καλαμάτα, γνωστή ως Μαύρη Θύελλα, επικράτησε 1-0 της Παναχαϊκής με γκολ του Παμλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αργότερα, ο Παναργειακός εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης Β. Ο σύλλογος από το Άργος πέτυχε δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Ντιαλό και Καμπράν (με πέναλτι), ενώ η Αρκάδα ομάδα μείωσε με τον Κωστέα, αλλά ο Τσιράκης σφράγισε τη νίκη για τον Παναργειακό.

Στον αγώνα στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης, το Αιγάλεω δεν άφησε περιθώρια στον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να γιορτάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο των Χανίων. Το Αιγάλεω επικράτησε 1-0 με γκολ του Μπάμπη στο 75ο λεπτό, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση με οκτώ βαθμούς, ενώ τα Χανιά έμειναν χωρίς νίκη.

Στην κορυφή της βαθμολογίας, η Κηφισιά και ο Πανιώνιος ισοβαθμούν μετά τις νίκες τους επί της Ηλιούπολης και της ΑΕΚ Β αντίστοιχα. Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Β Ομίλου περιλαμβάνουν:
– Πανιώνιος – ΑΕΚ Β’ 2-1
– Κηφισιά – Ηλιούπολη 5-0
– Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0
– Αστέρας Τρίπολης Β’ – Παναργειακός 1-3
– Αιγάλεω – Χανιά 1-0

Στον Α όμιλο, οι έδρες κυριάρχησαν στα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ημέρα. Ο ΠΟΤ Ηρακλής επιστρέφοντας στο Καυτανζόγλειο, νίκησε 1-0 τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, με πρώτο γκολ φετινής σεζόν από τον Διαμαντή στο 73’.

Στην Ευκαρπία, ο Μακεδονικός κέρδισε με 4-2 την Καβάλα σε μια συναρπαστική αναμέτρηση. Ο Μακεδονικός προηγήθηκε νωρίς, δείχνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Παρά τις αντιστάσεις από την Καβάλα, το πλεονέκτημα των γηπεδούχων αποδείχθηκε καθοριστικό.